Historie Novohradského Masopustu

V minulosti probíhal Novohradský Masopust několik dní po sobě, jelikož koleda nechodila pouze v Nových Hradech, ale i v Údolí. Začínalo se jako dnes v sobotu, kdy se masopustníci sešli většinou v nějakém pohostinství, převážně se jednalo o ČESKÝ DŮM, kde se ustrojili, něco málo popili, aby se pak vydali na dlouhou masopustní pouť.

Koleda byla pouze jedna, město nebylo tak rozlehlé jako je dnes. Tak bylo dosti času na zdržení se téměř u každého stavení, zazpívaní si společně s domácími a hasmání se řádění maškar. Pamětníci jistě vzpomenou na pány DOKTORY v podání pana SCHATTAUERA a KOVÁŘE, na KOMINÍKY pana Václava NOVÁKA a Karla KOPŘIVY, na DĚLOSTŘELCE pana Pavla HENŽLA, Josefa SILMBRODA a Františka KUBEŠE. Samozřejmě musíme také zmínit nezapomenutelnou postavu VOJÁKA ztvárněnou panem Václavem DVOŘÁKEM.

Neodmyslitelnou součástí koledy jsou rovněž RYBNÍKÁŘI, kdy se v začátcích v těchto rolích proslavili páni: Karel STUPKA, Václav KORANDA, Sláva SAZMA, Luboš ALEXA a František ŠVEC.

Masopust nekončil nedělí, jak je tomu dnes, ale koleda pokračovala v pondělí a úterý, kdy se chodilo po místních a okolních úpodnicích, závodech a obchodech (St. Statek, St. Lesy, Motor, Prefa, Jednota apod...). Samozřejmostí byly i návštěvy škol a školek.

Masopust tak končíl v úterý večer Masopustním pohřbem, konaným zpravidla na taneční zábavě. Úderem půlnoci na popeleční středu se hostům dělal na čelo křížek jako symbol již zmíněné popeleční středy a tím začátak velkého půstu.

Novohradský Masopust přežil již 6 desetiletí a jen díky nadšení několika desítek lidí, ho můžeme obdivovat i v současnosti. Asi největší zásluhu na tom má pan JAN VACLÍK, který stál u zrodu Novohradského Masopustu. V roce 1954 vyšel poprvé masopustní průvod v podobě průvodu masek, protože naučit se vše co k Masopustu neodmyslitelně patří, bylo pro všechny náročné a nové. A tak vše se muselo řádně secvičit a naučit. Z těchto důvodů vyšla první Masopustní koleda v podobě jak ji známe dodnes o rok později, tedy v roce 1955.

V souvislosti s touto událostí nelze opomenout osobnost pana JOSEFA MACHŮTKY, který se rovněž velkou měrou zasloužil o vznik první masopustní koledy.

Další velkou osobností spojenou s Novohradským Masopustem je pan JAN SAZMA, který převzal "Masopustní žezlo" po panu Vaclíkovi, a pod záštitou místní organizace Svazarmu pokračoval s touto tradicí v dalších letech.

V tomto období se o Masopustní finance staral pan Jan NĚMEC, díky kterému se nám dochovali účetní záznamy z let 1972 - 1996.

Štafetu po Janu Sazmovi převzal již v pořadí třetí občan Nových Hradů, pan Ivan DOROTOVIČ.

Jelikož se v této době Nové hrady podstatně rozrostly, bylo nemyslitelné, aby se o organizaci Masopustu postaral sám, tak nejdříve vznikl v roce 2000 Masopustní výbor ve složení: Dorotovič Ivan, Maxa Vlastislav, Jann Jiří, Kodera Miroslav, Maxová Alena, Junek Jan, Maier Miroslav, Matějka Václav, Maier Arnošt.

V roce 2012 byla založena organizace MASOPUST NOVÉ HRADY - OBČANSKÉ SDRUŽENÍ, která čítá cca 90 členů.